Pulisic se zbate, dar Chelsea a învins Bournemouth

După ce nu a câștigat în ultimele cinci meciuri din Premier League, Chelsea a câștigat cu 2-0 în fața AFC Bournemouth la Stamford Bridge, marți, în returul Blues din pauza de la Cupa Mondială.

Chelsea a luat conducerea în minutul 16, când o mișcare mare a dus la Kai Havertz să transforme pasa perfect ponderată a lui Raheem Sterling. Opt minute mai târziu, Mason Mount a marcat un al doilea gol cu ​​un final superb.

Christian Pulisic a avut un gol exclus înainte de pauză, dar primele două goluri au decis rezultatul, când Chelsea a făcut o afișare pozitivă, care i-a văzut pe Blues urcând cu un loc până pe locul opt în clasamentul Premier League.

Puncte bune

Chelsea a ieșit aproape imediat și, după ce a mers cinci meciuri din Premier League fără a marca în prima repriză, au marcat de două ori în 24 de minute.

A existat o mulțime de calitate pe minge pentru care managerul Graham Potter să aplice, iar echipa sa a apăsat adesea bine. Au continuat să impresioneze deoarece au dominat în mare măsură repriza secundă, deși nu au mai adăugat un gol, în timp ce a existat și soliditate defensivă în perioadele în care au fost sub presiune.

– Transmiteți în flux pe ESPN+: LaLiga, Bundesliga și multe altele (SUA)
– O’Hanlon: Cum ar putea funcționa un schimb de echipe în Premier League

negative

Marea îngrijorare a fost că albaștrii au primit balonul neglijent în poziții periculoase, care nu s-au dovedit costisitoare cu această ocazie, dar vor trebui tăiate când se vor confrunta de două ori cu Manchester City la începutul lunii ianuarie.

Chelsea va fi, de asemenea, extrem de dezamăgită să-l vadă pe Reece James accidentat, iar Potter și-ar fi dorit un gol în repriza a doua pentru a înlătura orice îndoială, piesele goale ale lui Chelsea dovedindu-se adesea o dezamăgire.

Evaluare manager (din 10)

Graham Potter, 8 ani — Echipa lui Potter a arătat bine organizată după pauza de la Cupa Mondială și probabil că va fi mulțumit de performanța lor generală. Cu Mateo Kovacic încă neîntors la Chelsea după ce a fost cu Croația, decizia de a-l juca pe Denis Zakaria la mijlocul terenului a dat roade.

Evaluările jucătorilor (1-10 cu 10 = cel mai bun)

GK Kepa Arrizabalaga, 7 — A făcut o afișare decisivă, zdrobind mingea în urma unei pase proaste în spate a lui Kalidou Koulibaly, schimbând lucrurile, deoarece acesta era adesea strâns cu mingea la picioare. A recuperat bine șutul deviat de la Jaidon Anthony.

DF Thiago Silva, 7 — La cea de-a 100-a apariție la Chelsea, brazilianul s-a luptat în mod vizibil cu o accidentare de la început, deși a continuat să miște bine mingea, în ciuda unei pasi proaste care i-a fost tăiată în careu. A centrat bine pentru a-l opri pe Dominic Solanke, apoi a făcut bine pentru a tăia centrarea târzie a lui Zemura.

DF Kalidou Koulibaly, 6 — Provocat la momentul potrivit, deși a scăpat cu două pase proaste în poziții periculoase. A făcut o lovitură grozavă de cap pentru a depăși centrarea lui Zemura, apoi s-a apropiat agonizant cu propria sa lovitură de cap.

DF Marc Cucurella, 8 — A depășit o lovitură liberă devreme dintr-o poziție promițătoare, dar a continuat să dea dovadă de multă calitate pe minge. A oferit o afișare defensivă solidă și a făcut o treabă genială de a îndepărta mingea de la Jack Stacey în propriul careu.

DF Reece James, 8 — A greșit primul șut după un corner inventiv, dar a continuat și a oferit o adevărată calitate cu centrarea sa. A avut un șut bun salvat după ce l-a învins pe Jordan Zemura în careu.

MF Jorginho, 7 — A jucat o pasă bună lui Mount în pregătirea deschiderii și a mișcat deseori mingea bine la mijlocul terenului, poziționându-se în același timp bine pentru a recăpăta posesia.

cadru zidar MF, 9 — A dat dovadă de o mulțime de inteligență pentru a ridica buzunare frumoase de spațiu și a le folosi cu brio. L-a eliberat pe Sterling în pregătirea deschiderii, apoi a marcat cel de-al doilea gol al lui Chelsea cu o finalizare excelentă, după ce a făcut superb pentru a menține mutarea în viață. A avut o lovitură salvată după un atac strălucit.

MF Denis Zakaria, 8 — A trebuit să aștepte debutul în Premier League, dar a făcut o performanță strălucitoare, plină de energie, făcând o treabă defensivă grozavă, provocându-l pe Zemura în special în propria sa boxă. Nu a putut să aplice finalizarea când i-au ieșit câteva ocazii în repriza secundă.

Atacant Kai Havertz, 9 — A ratat lovitura de cap după o centrare bună a lui Cucurella, dar și-a înscris rapid golul în timp ce a aplicat un final clinic la livrarea lui Sterling. Arăta puternic în timp ce a livrat calitate, așa cum sa rezumat atunci când i-a dat lui Mount o concediu frumos pentru golul său, chiar și apărând bine în corner. A tăiat bine înăuntrul lui Lloyd Kelly, dar șutul său alunecă confortabil lat.

FW Christian Pulisic, 6 — El a părut adesea frustrat când a șutat pe lângă bară după ce i s-a tras tricoul de Adam Smith, apoi a fost exclus un gol după ce Havertz a fost considerat că l-a faultat pe Smith. A făcut o încercare de lovitură proastă după ce Travers a salvat șutul lui James, apoi a lovit un efort sălbatic dintr-o poziție promițătoare în a doua repriză.

F.W. Raheem Sterling, 8 — A furnizat multă energie și calitate în partea dreaptă, în special a legături bine cu James. A oferit o pasă perfect ponderată pentru Havertz pentru a marca deschiderea și a fost respinsă de o mână stângă puternică a lui Mark Travers. L-a remarcat superb pe Zakaria în repriza secundă, deși unele dintre livrările sale de piață au fost dezamăgitoare.

Înlocuitori (jucătorii introduși după 70 de minute nu primesc rating)

César Azpilicueta (James, 53′), 6 — Introdus confortabil în linia din spate, revenind la Kepa după o minge potențial periculoasă de la Bournemouth, deși au fost momente când s-a chinuit când Bournemouth a dat peste el. A trimis o centrare precisă pentru norocul lui Koulibaly. Și-a folosit experiența pentru a reduce timpul.

Pierre-Emerick Aubameyang (Pulisic, 82″), N/R – A jucat o minge grozavă, dar apoi a avut o altă încercare de explozie refuzată de Marcos Senesi.

Conor Gallagher (Zakaria, 82″), N/R — Şutul său a fost blocat de Kelly după ce i s-a deschis o ocazie genială.

Trevoh Chalobah (Sterling, 88″), N/R — A fost solid pentru a vă ajuta să vedem jocul în timp ce a lovit mingea.