Meciul Burnley împotriva Southampton a fost oprit pentru a permite jucătorilor care respectă Ramadanul o pauză rapidă

Meciul Burnley împotriva Southampton a fost oprit pentru a le permite jucătorilor care respectă Ramadanul să întrerupă postul… cu Mohamed Elyounoussi și Yan Valery printre cei care se ocupă de nutriție

• Ramadanul vede musulmanii postind 29-30 de zile fără mâncare sau băutură în timpul zilei
  • Victoria cu 2-0 a lui Burnley asupra lui Southampton a fost oprită în minutul 41
  • Mohamed Elyounoussi și Yan Valery au reușit astfel să se ocupe de alimentație
  • A existat un anunț înainte de joc, care a anunțat pe toată lumea că va exista o pauză în joc

Meciul lui Burnley împotriva lui Southampton a fost oprit în prima repriză pentru a permite jucătorilor vizitatori care observă Ramadanul să întrerupă postul.

Ramadanul vede musulmanii din întreaga lume să participe la o perioadă de post în care nu mănâncă și nu bea în timpul zilei, de la zori până la apus, care s-a întâmplat joi seara la 20:26.

Fotbalul englez a devenit mai deschis să răspundă la solicitările celor care observă postul în ultimele sezoane și anul acesta arbitrii vor permite încă o dată o pauză în meciurile de seară – dacă li se solicită – pentru ca jucătorii să-și rupă postul.

Meciul lui Burnley împotriva Southampton a fost oprit în prima repriză pentru a permite jucătorilor vizitatori care observă Ramadanul să întrerupă postul.

Vedetele Saints Mohamed Elyounoussi (stânga) și Yan Valery au putut să aibă grijă de alimentație

Ramadanul vede musulmani precum Valery și Elyounoussi din întreaga lume participând la o perioadă de post în care nu mănâncă și nu bea în timpul zilei.

Și asta a venit în minutul 41 al victoriei cruciale a Clarets cu 2-0 asupra oamenilor lui Ralph Hasenhuttl, permițând vedetelor Saints Mohamed Elyounoussi și Yan Valery să se hrănească.

A existat și un anunț înainte de joc pentru a informa toți participanții că va exista o pauză în joc.

Vine la aproape un an după ce lui Wesley Fofana și Cheikhou Kouyate li s-a permis să ia Iftar, masa de seară de tip rapid, când Leicester City a jucat împotriva Crystal Palace în sezonul trecut.

La începutul acestei luni, mijlocașul Everton Abdoulaye Doucoure a reușit să-și rupă postul după o pauză în înfrângerea echipei sale de la Burnley.

Burnley a ieșit învingător în meciul din Premier League, cu o victorie crucială cu 2-0

Vine la aproape un an după ce Wesley Fofana și Cheikhou Kouyate li s-a permis să aibă Iftar

Un meci din Bundesliga a fost, de asemenea, anulat pentru prima dată în istorie săptămâna trecută, pentru a permite starului Mainz Moussa Niakhate să-și rupă postul.

Iar șeful de medicină sportivă al Palace, dr. Zaf Iqbal, a salutat creșterea gradului de conștientizare și acțiunile întreprinse de cluburile și arbitrii din Premier League pentru a ajuta jucătorii care respectă perioada de post din acest an.

„Cu siguranță a existat mult mai multă conștientizare”, a declarat Dr. Iqbal, care lucrează în Premier League din 2007, pentru PA.

„Este grozav să vezi că managerii, antrenorii și personalul au o mai bună înțelegere a convingerilor celuilalt și sunt acomodatori.” Acest lucru poate duce doar la o mai bună înțelegere, apreciere și armonie în cadrul unei echipe.

Un meci din Bundesliga a fost întrerupt săptămâna trecută pentru a-i permite lui Moussa Niakhate să se hidrateze

„Nu cred că niciun jucător musulman s-ar aștepta ca Marea Britanie să schimbe programul sau programul pentru a se adapta la felul în care o fac în unele țări musulmane”.

„Cred că jucătorii musulmani sunt doar recunoscători că pot postește fără a-l ascunde și că își pot satisface nevoile”.

Ramadanul ar trebui să se încheie pe 2 sau 3 mai, în funcție de lună, cu o sărbătoare numită Eid.