Manchester City v Brighton & Hove Albion – Raportul meciului de fotbal – 20 aprilie 2022

Golurile din repriza a doua ale lui Riyad Mahrez, Phil Foden și Bernardo Silva i-au adus lui Manchester City o victorie cu 3-0 în fața Brighton & Hove Albion miercuri, ajutându-i pe campioni să recâștige primul loc în Premier League.

După ce Liverpool a urcat în vârf cu o înfrângere cu 4-0 în fața lui Manchester United marți, City s-a chinuit să răspundă în prima repriză pe stadionul Etihad împotriva unui Brighton bine organizat.

– Dawson: City se scutură de la începutul lent împotriva Brightonului, își recâștigă liderul în ligă
– Marcotti: Ce viitor pentru cluburile mari la un an după fiasco-ul ESL?
– Ghidul spectatorilor ESPN+: LaLiga, Bundesliga, MLS, FA Cup, mai multe

Cu toate acestea, speranțele lui Liverpool de a rămâne în fruntea clasamentului au fost zdrobite, deoarece City a ieșit pentru a doua repriză arătând mai mult ca niște campioni, rupând impasul prin atacantul algerian Mahrez în minutul 53.

Acel deschidere a calmat nervii lui City, gazdele marcând o secundă 12 minute mai târziu, efortul lui Foden de la distanță a fost ajutat de portarul de la Brighton, Robert Sanchez, printr-o deviere.

Cu Brightonul învins, Silva a adăugat un treilea târziu pentru a pecetlui victoria, ceea ce a mutat echipa lui Pep Guardiola la 77 de puncte din 32 de jocuri. Ei sunt cu un punct înaintea lui Liverpool, deoarece caută un al patrulea titlu în cinci ani.

„A trebuit să câștigăm 14 meciuri la rând pentru a câștiga titlul înainte”, a spus Guardiola. „Dacă pierdem puncte, ei (Liverpool) vor fi campioni, dacă vom câștiga toate meciurile, vom fi campioni.

“Acum suntem siguri din punct de vedere matematic că ne vom califica în Liga Campionilor (sezonul următor). Acum știm ce avem de făcut.”

Echipa lui Guardiola a fost mare favorită pentru a câștiga meciul de miercuri, deoarece Brighton a pierdut opt ​​din ultimele nouă meciuri din ligă împotriva lui City, încasând 27 de goluri în acest proces.

Dar oaspeții s-au deplasat la Manchester după ce au învins duoul Arsenal și Tottenham Hotspur în top-patru în ultimele două meciuri, ambele în deplasare.

În urma acelor victorii câștigate cu greu, Brighton și-a propus să frustreze City devreme, limitând gazdele la eforturile de la distanță.

Mahrez a irosit cea mai bună șansă a lui City de a marca în prima repriză, în timp ce și-a întârziat șutul prea mult după ce portarul de la Brighton, Robert Sanchez, și-a lăsat golul liber, înainte ca căpitanul Kevin De Bruyne să pătrundă pe lângă lateral.

Tot ce a spus Guardiola la interval a funcționat, destul de curând, o rundă furioasă a lui De Bruyne a ajuns din urmă pe Brighton, cu Mahrez la mână pentru a returna mingea liberă.

A fost al 23-lea gol al lui Mahrez în toate competițiile din acest sezon – doar Mohamed Salah de la Liverpool a marcat mai multe (30) printre jucătorii din Premier League.

Foden și-a marcat apoi cel de-al 50-lea start în Premier League pentru City cu o a doua șansă, înainte ca Silva să vină la opt minute de la final, reușind să finalizeze bine în colțul de jos.

„Trebuie să fii perfect aici pentru a scoate ceva din joc și nu am fost chiar acolo la sfârșit”, a spus managerul de la Brighton, Graham Potter.

“Deși au fost puțin norocoși cu obiectivele lor, nu avem nicio plângere cu privire la rezultatul general.”