Manchester City se trezește și respinge presiunea de a prelua conducerea de la Liverpool în cursa pentru titlul din Premier League

MANCHESTER, Anglia — Presiune? Ce presiune?

Manchester City l-a văzut pe Liverpool ocupând primul loc în clasamentul Premier League marți seara și apoi a revendicat-o rapid. Deocamdată, parcă ești în vânătoarea de titluri cu șase meciuri până la final, deși Pep Guardiola și jucătorii săi au fost reamintit de Brighton & Hove Albion că următoarele patru săptămâni nu vor fi ușoare.

City a câștigat cu 3-0, dar în timpul primei reprize fără scor, fanii din interiorul stadionului Etihad au devenit din ce în ce mai îngrijorați. Abia când Phil Foden a marcat al doilea gol, la 25 de minute de la final, tensiunea a început să se disipeze. Când Bernardo Silva a marcat al treilea gol în minutul 82, suporterii gazdelor și-au găsit în sfârșit curajul să scande „campioni, campioni, campioni”.

Timpul ne va spune.

– Marcotti: Ce viitor pentru cluburile mari la un an după fiasco-ul ESL?
– Ghidul spectatorilor ESPN+: LaLiga, Bundesliga, MLS, FA Cup, mai multe
– Nu ai ESPN? Accesați imediat

„Am fost atât de agresivi, am avut răbdare și am găsit un gol”, a spus Guardiola după aceea. „Când venim după nu știu câte meciuri am jucat deja, să fim pe această poziție după ultimii patru ani în care am câștigat trei titluri este pentru că am făcut multe lucruri bune.

“S-a întâmplat acum trei ani, am câștigat 14 meciuri la rând pentru a fi campioni. Dacă vom câștiga toate jocurile, vom fi campioni.”

Brighton, care a sosit după victorii consecutive împotriva lui Arsenal și Tottenham Hotspur, nu a mai avut atâtea remize în această zonă a Manchesterului din 1982, dar lucrurile de genul nu contează când vine vorba de titluri în joc. echipa a fost atât de bine organizată, încât City a reușit doar un șut în poartă în prima repriză. Cu fiecare oportunitate care a venit și a plecat, gemetele frustrate din tribune au crescut și tot mai multe televiziuni din Liverpool au trecut la fotbal.

Dar până când ceasul a atins 65 de minute, a revenit la programarea obișnuită. În minutul 53, Riyad Mahrez și-a făcut loc și a marcat pentru a 23-a oară în acest sezon, datorită unei devierii a lui Joel Veltman. Al doilea, marcat de Foden 12 minute mai târziu, a fost învins de Enock Mwepu.

Chiar și echipe la fel de bune ca City au uneori nevoie de puțin noroc. Ar putea avea nevoie de ceva mai mult aici sâmbătă, mai ales dacă Watford este la fel de organizat și rezistent ca Brighton. De data aceasta, City pune presiune pe Liverpool, echipa lui Jurgen Klopp nefiind în acțiune decât 24 de ore mai târziu împotriva lui Everton la Anfield.

„Liverpool este una dintre cele mai bune echipe din istoria fotbalului”, a adăugat Guardiola. „Au mai rămas șase meciuri și dacă câștigăm toate jocurile, suntem campioni. Dacă nu câștigăm toate jocurile, Liverpool va fi campion.

“Trebuie să câștigăm fiecare meci. Nu trebuie să le spui jucătorilor, ei simt asta. Concurăm împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din toate timpurile.”

După o serie epuizantă de meciuri despre care Guardiola spune că și-au văzut jucătorii tratați săptămâna trecută pentru un total de 71 de accidentări, ei sunt gata să mai joace. După Watford, sâmbătă, este prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor împotriva lui Real Madrid la Etihad marți, urmată de o călătorie la Elland Road pentru a-l înfrunta pe Leeds United patru zile mai târziu și apoi jocul se întoarce la Madrid pe Bernabeu. .

Vestea bună pentru Guardiola – acum cel mai rapid antrenor care a atins 250 de victorii în topul englezilor – este că Ruben Dias a putut să se întoarcă dintr-o accidentare la coapsă ca înlocuitor la pauză împotriva Brightonului, în timp ce Kevin De Bruyne, accidentat împotriva lui Atletico Madrid săptămâna trecută. a fost genial timp de 83 de minute. City va avea nevoie de toată lumea – în special de jucători cheie precum De Bruyne și Dias – dacă vor să țină pe Liverpool și să negocieze în siguranță următoarele șase meciuri în timp ce încearcă să câștige Liga Campionilor pentru prima dată în istoria lor.

Deocamdată, Guardiola este fericit să joace în competiție sezonul viitor.

“Este una dintre cele mai fericite zile pentru că sezonul viitor vom fi în Liga Campionilor”, a spus Guardiola. “Oamenii iau de la sine înțeles, dar trebuie să fim în Liga Campionilor. Când asta se întâmplă matematic, este pentru că ne-am descurcat foarte bine. Dacă întrebi fiecare club care este scopul, este să ne calificăm în Liga Campionilor. Noi am făcut Odată ce am obținut asta, înseamnă că ne-am descurcat foarte bine până acum și acum știm exact ce trebuie să facem. Jucătorii simt asta.”

După o serie rară de trei meciuri fără victorii și Liverpool a demolat Manchester United cu o zi mai devreme, i-ar fi fost ușor pentru City să spargă sub presiune. În schimb, și-au păstrat calmul și au început afacerea de sfârșit de sezon în cel mai bun mod posibil. Unul în jos, mai sunt șase.